22.12.2009

:: Nationell referensgrupp

En referensgrupp består av personer från svenska myndigheter, organisationer egagerade i EPC, samt EPC-entreprenörer och -beställare har satts samman för att diskutera genomförandet av EESI-projektet. Syftet med gruppen är att se till att aktiviteterna i projektet återspeglar de behov som finns på den svenska EPC-marknaden. Referensgruppen träffas några gånger per år. Ledare för referensgruppen är Fredrick Andersson från Energimyndigheten.

Medlemmar i nationella styrgruppen för EESI-projektet
Namn Organisation E-post
Jon Leo Rikhardsson Viti jon.leo.rikhardsson@viti.se
Stefan Andersson Ludvika kommun stefan.andersson@ludvika.se
Birgitta Parling-Andersson Ludvika kommun birgitta.parling.andersson@ludvika.se
Göran Fredriksson Örebro kommun goran.fredriksson@orebro.se
Jonas Hagetoft Sveriges Kommuner och landsting jonas.hagetoft@skl.se
Fredrick Andersson Energimyndigheten fredrick.andersson@energimyndigheten.se
Fredrik von Malmborg Näringsdepartementet fredrik.von-malmborg@enterprise.ministry.se
Stefan Källman Siemens stefan.kallman@siemens.com
Anders Pousette Schneider Electric anders.pousette@buildings.schneider-electric.com
Jens Johansson Miljöstyrningsrådet jens@msr.se
Anders Fagerkrantz YIT anders.fagerkrantz@yit.se